BCC Covid-19 Fact Sheet

A collected range of sources you can go to for more relevant information. See the Fact Sheet

The fight against coronavirus has affected not only our personal lives, but also the businesses and business activities. For this reason we have prepared this microsite which brings you current information, comments and facts to assist you in these tough times.

If you require any further information or need assistance, feel free to contact us.

Latest news:

EY survey: Entrepreneurs would benefit from at least opening borders with neighbouring countries. The crisis caused by the COVID-19 pandemic will result in an improved labour market

The latest EY survey of directors of hundreds of domestic companies across industries showed that almost half of companies (44%) will not have to halt production by the end of this year. The previous period of growth was used by 60% of companies to save more than two months of financial reserves for the event of a loss of income. Every second company (52%) expects, at most, a 25% sales drop. Business executives now have a chance to make the most of the crisis and show what trends will prevail once the pandemic subsides.

READ MORE

PwC Převodní ceny pod rouškou – naše novinky a Vaše otázky

PWC si Vás dovoluje pozvat na virtuální setkání, na kterém se s Vámi odborníci z oddělení převodních cen z PwC Česká republika podělí o své zkušenosti, informace a praktické tipy. Budeme se věnovat nejen poslednímu vývoji v oblasti převodních cen, ale také dopadům COVID-19 na převodní ceny.

Kdy: Středa, 27. 5. 2020 od 10:00

REGISTRACE

Další opatření na podporu ekonomické situace v souvislosti s COVID-19

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí
Vláda schválila návrh zákona, o kterém jsme Vás informovali již v minulém tax alertu, týkající se úplného zrušení daně z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 %. Tento zákon by byl účinný zpětně, a to pro vklady provedené od 1. prosince 2019. Pokud někdo již daň odvedl, bude mu vrácena.

ČÍST VÍCE

Webinar: Public Procurement in the Construction & Infrastructure Sector

The public sector remains a prominent force in business as well as a primary source of orders across various industries. While the stakes in public procured services and products can be high, procurement processes can be overly formal and require a substantial time investment from a bidder. The COVID-19 pandemic does not seem to have affected the infrastructure development pipeline, and the Czech government announced that it remains committed to investing in infrastructure.

Date: 20 May 2020
Time: 10:00

READ MORE

Quick advice, great help. EY advising small businesses for free

EY is offering small companies of up to 50 employees an express 60-minute consultation free of charge. Experienced consultants are offering advice in five areas: finance, employees, COVID programs, taxes and IT security. The project’s aim is to support the Czech business environment over the next three key months and to offer help to entrepreneurs who – in these extraordinary times – are often grappling with their continued existence.

READ MORE

PwC’s COVID-19 Navigator: Assess the potential impact to your business and gauge your readiness to respond

PwC’s team of specialists collaborated to create a digital assessment to help you understand the potential impact to your business and gauge your readiness to respond. This digital tool contains 3 sections of questions in the areas of: crisis management and response; workforce; operations and supply chain; finance and liquidity; tax and trade; and strategy and brand.

LEARN MORE

CMS Employment webinar: Internal Investigations in HR Practices – UK focus

Our international webinar series continues with a focus on the UK. It’s Sunday afternoon and you have just looked at your company email. An anonymous person has sent you information that your star sales manager is stealing money from the company, has harassed other employees, and has probably passed proprietary information to the competitor…

Date: 12 May 2020
Time: 14:30

READ NOW

Frank Bold started free law support to ease the secondary impacts of coronavirus pandemics

What influence will have the quarantine on business? For what can the enterpreneurs apply regarding the quarantine? What can employee do when ordered to be at home? The international law team Frank Bold started free law support for enterpreneurs, citizens and also municipalities with an aim to ease the secondary impacts of coronavirus pandemics in Czech republic. The online support answers and realeases frequently asked questions so that anybody can find them in the database. The content contains hundreds of answered topics and is continuously extended according to people´s needs.

READ MORE

CMS Employment webinar: lockdown and beyond

This session will address the many employment law challenges faced by employers as they respond to the current Covid-19 crisis. For instance, how should employers engage in remote collective consultation processes with staff? How do holidays and the furlough process interact? What should employers be thinking about with the other side of lock down, and the planning that will be required to bring people back to work?

Date: 29 April 2020
Time: 13:15 – 14:00

READ NOW

Bezplatné webináře, na které se můžete přihlásit

Situace se neustále mění a s ní proudí obrovské množství informací z různých oblastí, které jsou ovlivněny krizí. Naši odborníci vše průběžně analyzují a na pravidelných webinářích vám pomůžeme s tím, abyste neztratili správný kurz.

ČÍST VÍCE

Czech Republic: CMS Emergency Measures Monitor

The CMS Emergency Measures Monitor will provide a daily, up-to-date summary of all the effective emergency measures. In one place, you will be able to find all the effective prohibitions (with their exceptions), obligations, restrictions and recommendations, summarised and set out in an easily accessible format, and sorted into five categories.

READ NOW

Pandemie COVID-19 uvolňuje prostor technologickým inovacím a naznačuje, jak bude vypadat nový normál

Pandemie COVID-19 je globální krizí, která dosud ve světě nemá obdoby, a jejíž dopady vidíme v ekonomickém vývoji, chodu firem i domácností. Představitelé podniků mají nyní šanci přeměnit krizi v příležitost a plánovat, jak bude svět vypadat, až pandemie pomine. Velké krize přetvářejí konkurenční prostředí, a proto promyšlená příprava na svět po jejich odeznění nyní nabývá na významu. I přesto, že většina pozornosti je upřena na řešení aktuální krize.

ČÍST VÍCE

CMS Expert Guide to Competition Law During Coronavirus Crisis

Any business in the world could be affected by the coronavirus (COVID-19) pandemic. For many, urgent measures need to be taken to avoid serious financial consequences as a result of these challenging and unprecedented times.

READ NOW

7 práv a povinností OSVČ v souvislosti s koronavirem

Současná vládní opatření dopadají na velké a malé firmy i jejich zaměstnance, osoby samostatně výdělečně činné nevyjímaje. Z důvodu vládních opatření přestali někteří OSVČ ze dne na den vykonávat svou činnost, jiní v ní sice pokračovat mohou, nemají ale komu dodávat své zboží či služby nebo jsou doma s dětmi. Jaká mají v současné době OSVČ práva a povinnosti z pohledu daní, sociálního a zdravotního pojištění či dávek ze státního sociálního systému? Shrnuli jsme je do 7 bodů.

ČÍST VÍCE

Webcast: Jak zmírnit dopady COVID-19 na Vaše podnikání

15. dubna 10:00 – 11:00

Na základě mimořádného zájmu o náš webinář týkající se opatření v souvislosti s COVID -19, jsme pro vás připravili jeho pokračování. Přední experti EY okomentují dosavadní vývoj a přidají svá doporučení, jak rychle reagovat a přizpůsobit se aktuální situaci a vládním opatřením.

ČÍST VÍCE

Covid-19 coronavirus: Impending changes to Czech insolvency law

The Czech government has submitted to the Parliament a proposal for temporary changes to Czech insolvency law aiming to mitigate the impact of the measures adopted in combating the coronavirus SARS CoV-2 epidemic (the Covid Bill).

READ MORE

Program Antivirus v praxi

Na jakou podporu od státu v rámci programu Antivirus mám nárok, když zaměstnancům nemohu přidělovat práci v souvislosti s COVID-19? Co jsou překážky v práci a jaká náhrada mzdy zaměstnancům náleží? Co je to částečná nezaměstnanost? A jak na program Antivirus připravit mzdovou účtárnu? Připravili jsme pro vás odpovědi a návody z pohledu pracovního práva a mzdových procesů.

REGISTROVAT

Program Antivirus – konečná podoba

Konečná podoba programu je pro zaměstnavatele výrazně příznivější než původně zvažované varianty. Prostřednictvím Úřadů práce bude stát zaměstnavatelům částečně kompenzovat náklady na náhrady mezd náležející zaměstnancům za dobu překážek v práci vyvolaných karanténou, mimořádnými opatřeními, krizovými opatřeními souvisejícími se šířením nákazy COVID-19 jak v ČR, tak v zahraničí a s tím souvisejícími hospodářskými problémy zaměstnavatelů.

ČÍST VÍCE

Covid-19 coronavirus: Impending changes to credit facilities agreements of Czech borrowers

The Czech government has submitted to the Parliament a proposal which would ultimately result in temporary changes to credit facilities agreements and certain other finance documents of, amongst others, corporate borrowers irrespective of the law governing these contractual relationships.

READ MORE

Program přímé podpory OSVČ

Rádi bychom Vás informovali o tom, Ministerstvo financí a Finanční správa představili nový návrh Programu přímé podpory pro OSVČ ekonomicky zasažené šířením koronaviru SARS CoV-2.

ČÍST VÍCE

Tax Alert COVID-19: Program Antivirus

Množství podnikatelů muselo již částečně omezit nebo zcela zastavit provoz svých firem. Pomoci by jim mohl Antivirus – vládní program na ochranu zaměstnanců. V rámci něho by měl stát přispívat zaměstnavatelům na vyplácení mezd a pomoct jim tak překlenout období ekonomického útlumu. Připravili jsme přehled klíčových informací o zmíněném programu Antivirus. V přiloženém dokumentu naleznete podrobnosti ohledně podmínek programu, časový harmonogram a přehled jednotlivých režimů včetně přispívaných částek a praktických příkladů.

ČÍST VÍCE

Program Antivirus – compensation

We would like to inform you that the government of the Czech Republic has approved a proposal of the Ministry of Labour and Social Affairs to amend the employment support programme as a consequence of the COVID-19 pandemic (so-called Antivirus Programme) with which we acquainted you in the previous Payroll Alert.

READ NOW

COVID-19 in a nutshell

Overview of taxes, social and health insurance including labor law (to date 27 March 2020)

READ NOW

Comment of the British Chamber of Commerce in the Czech Republic, French-Czech Chamber of Commerce in the Czech Republic, Nordic Chamber of Commerce in the Czech Republic and American Chamber of Commerce in the Czech Republic on the Government measure „Program Antivirus“

The spread of the coronavirus has caused an economic crisis as both companies and individuals have decreased demand on a wide range of a product and service. This crisis has been exacerbated by government measures aimed at restricting the rapid growth of infection and loss of life.

READ MORE

Webcast: Home office in quarantine and other questions, April 8, 2020 10:00 – 11:00 a.m. 

In regard to the current situation and the introduction of safety measures against the spreading epidemic, there are certainly many questions that come to mind. For instance, how soon should home office be introduced? What to pay attention to when doing so? How to deal with the quarantine? We prepared for you answers and instructions from the perspective of labour law and income tax.

REGISTER

Emergency measures may give rise to the liability of the Czech Republic for caused damage

The Czech government has approved the first packages to support businesses in relation to the fallout from coronavirus crisis earlier this week (see our previous law-now here). Meanwhile, some Czech businesses have started to explore whether the state has liability for the damages caused by the measures and whether it is possible to claim compensation.

READ NOW

PwC Covid-19 webinars

PwC is preparing webinars in the field of possible impacts of the current situation on your business. Presentations will be in the Czech language. Participation in online webinars is free of charge.

SEE MORE

Merger review processes are being impacted worldwide as merger control authorities adapt to take account of the consequences of Covid-19 coronavirus.

While critical transactions are likely to be reviewed, as far as possible, in accordance with normal practice, many cases may face changes in approach and practice (eg extensions of timelines in certain circumstances). See our overview for an indication of the different approaches being taken by authorities around the world.

SEE THE REVIEW

Employment support programme as a consequence of the COVID-19 pandemic

The Government of the Czech Republic has approved a proposal of the Ministry of Labour and Social Affairs this week to expand the employment support programme as a consequence of the COVID-19 pandemic (so-called Antivirus Programme). As part of this programme, the state intends to grant employers full or partial compensation in the form of a contribution to the compensation of a compensatory wage paid out to employees due to an obstacle to work on the part of the employee or employer.

READ NOW

Covid-19 Financial Recoveries

EY Claims & Disputes Services. Covid-19 impacts are resulting in significant, almost unprecedented, disruption for many sectors. This disruption is already beginning to cause substantial financial losses. EY’s FIS Claims & Disputes professionals have set out some key questions to help you navigate this with your clients.

READ NOW

COVID-19, Legal and Commercial Implications

Our CMS offices have specialist Insight pages about COVID-19. The following insights below brings together perspectives on the legal and commercial issues affecting businesses across the globe. Please contact any of the partners listed on those pages for more information about COVID-19 and how CMS can help.

READ NOW

COVID-19: Managing cash flow during a period of crisis

Coronavirus cash flow implications across extended supply chain. This piece suggests ways organizations can mitigate damages to their business during this volatile event.

READ NOW

Liberal Aid Package No. 2

The Government of the Czech Republic approved the bill of the Ministry of Finance this week to adopt further tax measures in connection with the extraordinary event caused by the spread of the coronavirus (so-called Liberal Aid Package No. 2). We briefly present the individual proposed measures in the following summary:

READ NOW

The government has approved a second Tax Liberation Package

In view of the current situation, the Ministry of Finance has extended the Tax Liberation Package with further measures. It waives the obligation to pay advance payments for PIT and CIT due in June 2020. With regard to income tax, it also introduces the “loss carryback” measure for 2020, whereby it will be possible to apply the tax loss for the current year retrospectively in the tax returns for 2019 and 2018.

READ NOW

Covid-19 coronavirus: key considerations for corporates when considering your debt facilities

As the impact of the Covid-19 pandemic deepens and a prolonged downturn in financial markets looks increasingly certain, we have been speaking to a number of corporates that are reviewing their banking facilities to ensure they have enough liquidity to weather the storm. If you are considering obtaining additional funding here are some key aspects to consider.

READ NOW

Basic information and tips for entrepreneurs regarding the Covid-19 outbreak

State of emergency and the government-imposed limitations, HR issues and recommendations, Contractual obligations, Operation of courts and authorities, Support measures approved by the government and Compensation of damages caused by the government measures

READ NOW

Covid-19 impact on Insurance Industry

We see these possible aspects for COVID-19 situation for the insurance (and financial services as such) business…

READ NOW

COVID-19 enables to release from the duty to provide compensation for breach of a contract

The COVID-19 pandemic and measures introduced by the Czech authorities in connection to it have paralysed everyday life. The situation also has an impact on business relations.

READ NOW

Covid-19 coronavirus: 10 key points for effective contingency planning

Covid-19 coronavirus is at the top of the agenda for businesses globally, for good reason. Here are 10 key points to consider to ensure your business is fully prepared.

READ NOW

Articles available in Czech version only

Webcast: Odpovědnost za škodu způsobenou krizovými opatřeními státu

Odpovídá stát za škodu? Pokud ano, v jakém rozsahu? Jak uplatnit případné nároky? A jsou s touto problematikou spojena nějaká společenská rizika?

Kdy: 2. 4. 2020, 14:00 – 15:00

REGISTROVAT

Ošetřovné a odpuštění minimálních odvodů pro podnikatele

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh na rozšíření poskytování ošetřovného pro rodiče s dětmi do 13 let po celou dobu, kdy jsou uzavřené školy.

ČÍST VÍCE

Jak efektivně čelit COVID-19

Zmírněte dopady na vaši firmu. Pandemie koronaviru COVID-19 klade na organizace zcela nové nároky. Připravili jsme pro vás přehled doporučení, která vám pomohou nastavit home office, efektivněji reagovat na přijatá opatření, a snížit tak celková rizika dopadu na vaši firmu.

ČÍST VÍCE

Úlevy na pojistném pro OSVČ

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo legislativní návrh na pomoc živnostníkům (OSVČ) vykonávajícím podnikání jako hlavní činnost. Podle návrhu MPSV budou OSVČ odpuštěny platby záloh na pojistné na důchodové pojištění po dobu 6 měsíců, a to od března do srpna 2020. Pro účely placení pojistného za rok 2020 se budou tyto zálohy považovat za zaplacené.

ČÍST VÍCE

Zpracování osobních údajů zaměstnavateli v době pandemie COVID-19

Stále se vyskytují otázky týkající se zpracování osobních údajů v souvislosti s prevencí COVID-19. Na toto již reagoval jak český Úřad pro ochranu osobních údajů, tak Evropský sbor pro ochranu osobních údajů. Následující text přináší shrnutí a rozvedení některý informacích uvedených v těchto textech.

ČÍST VÍCE